Poprvé v životě jsem šermíře viděl při bitvě na Pivovarské louce. Už tehdy Machus existoval. Skupinu založili šermíři roku 1984, z příběhu okolo jejího vzniku znám jen drobné útržky, některé z nich mají dost možná blíž k legendám než ke skutečnosti.

Nikdo z těch, kdo stáli u zrodu skupiny, již na tréninky nechodí a vyjma několika černobílých fotografií nemáme žádný hmatatelný důkaz o tom, jak rané roky naší skupiny vypadaly. Kronika, o které jsem slýchal v dobách svých prvních kroků s mečem, je neznámo kde. Za mnoho let, která pamatuji, odešlo ze skupiny hodně šermířů. Někteří odešli, aby si založili vlastní skupiny. Někteří odešli kvůli rodině. Další kvůli věku. Dva odešli napořád. Za mnoho let, která pamatuji, přišlo do skupiny nemálo nových členů, mladších i starších. Skupina Malchus je zde stále. Stále trénujeme, rozšiřujeme si své znalosti o středověku, šijeme kostýmy, bijeme se v bitvách a cvičíme na vystoupení. A hlavně: baví nás to!

Historický šerm, jak ho chápeme my, není jen boj mečem, ale je to mnohem širší odraz určitého úseku naší minulosti. Naším hlavním zájmem je druhá polovina čtrnáctého století v Zemích Koruny české. Tomuto výběru více či méně uzpůsobujeme nejen výběr výzbroje a způsob šermu, ale také kostýmy nebo například řemesla, kterým se mnozí z nás věnují.

V Děčíně máme na svědomí podzimní Cestu malého rytíře a pravidelně pomáháme na dětských dnech či podobných akcích. V okolí více či méně blízkém nás pak můžete zahlédnout coby řemeslníky na jarmarcích. Nebo nám můžete nevidět do tváře na bitvách v mnoha koutech Čech.

Jestli vás šerm zaujal a rádi byste se o něm dozvěděli něco víc, neváhejte nám napsat nebo zavolat, zájemcům o šerm necháváme vždy dveře otevřené.

Stín